100 - LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Wielki Quiz Historyczny „Gramy dla Niepodległej” w Kazimierzy Wielkiej

Grupa z Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Edwarda Haruzy w Dobiesławicach, która przyjęła nazwę: "Wolni Strzelcy" pod kierunkiem nauczyciela historii Waldemar Woźniaka zrealizowała projekt "Po śladach przodków naszych..." w ramach tzw. "Manii działania" Wspólnie z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej w Bejscach nad którymi opiekę sprawowała pani Renata Wójcik  odwiedziliśmy miejsca ważne w dziejach naszego państwa, a znajdujące się blisko nas. Chcieliśmy się czegoś ciekawego dowiedzieć o nich i o wydarzeniach z nimi związanych i przy tym miło spędzić czas. To był nasz mały wkład w uczczenie setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Poniżej link do informacji o naszych poczynaniach.

ZAPRASZAMY!

OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności

i Solidarności

Dnia 22 czerwca 2018 r., o godz. 15:00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5) odbędzie się ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności 24 działaczom opozycji antykomunistycznej z terenu byłego województwa kieleckiego. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokona dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Krzyż Wolności i Solidarności ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku jest symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP. Ceremonii towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości”, przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie, w związku z przypadającą setną rocznicą odrodzenia państwa polskiego. Uroczystości organizowane przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, wpisują się w cykl tegorocznych obchodów Święta 2 Miasta, którego motywem przewodnim jest stulcie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Awers

Baretka

Źródło: https://kuratorium.kielce.pl/28997/uroczystosc-wreczenia-krzyzy-wolnosci-i-solidarnosci-3/